سرگرمی های خانگی چیست؟


سرگرمی های خانگی چیست؟


«مامان، حوصله‏ام سر رفته!» این، جمله‏ای است که بچه‏ها در روزهای گرم و بلند تابستان بارها و بارها به زبان می‏آورند. واقعیت این است که بچه‏ها تعطیلات تابستانی و ماندن در خانه را دوست دارند اما گاهی وقت‏ها همین در خانه ماندن برای آنها کسل کننده می‌شود. برای اینکه روزهای بلند تابستان را برای بچه‌ها به روزهای به یاد ماندنی تبدیل کنیم؛ با آغاز فصل تابستان و اتمام دوره تحصیلی، اکثر والدین دغدغه نام‌نویسی بچه‌ها در دوره‌های مختلف تابستانی و کلاس‌های بیرون از خانه را دارند،‌اما تابستان بهترین فرصت برای افزایش رابطه میان اعضای خانواده و گسترش مشارکت بچه‌ها در امور منزل است. بچه‌های موفق و شاد در خانه‌ای آرام و دلنشین و در میان اسباب‌بازی و وسایلی که به آن علاقه دارند رشد می‌کنند. با برنامه‌ریزی هدف‌دار و صحیح، فضایی طراحی کنید که کودکان بتوانند به دور از هرگونه فشارهای روحی و روانی، لذت و تنوع در محیط داخل خانه را تجربه کنند.

اگر دوست دارید بچه‌هایتان،‌تعطیلات تابستانی را با میل و رغبت بیشتری در خانه سپری کنند با ما همراه شوید:

لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه‌‌ریزی و انجام کارهای ساده، این زمان را با سرگرمی‌های شاد پر کنیم. چند نمونه از این فعالیت ها را با هم مرور می کنیم :

از سرگرمی‌های ساده خانگی استفاده کنید: مثلا با همکاری تمام افراد خانواده و مشارکت بچه‌ها آشپزی کنید. کیک و کلوچه، پیتزای سبزیجات یا آش بپزید و همه دور هم نوش‌جان کنید. بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه در آشپزخانه به بچه‌ها سخت‌ نگیرید و تمیز کردن آشپزخانه را بگذارید برای بعد.

در خانه کارهای هنری انجام دهید: بچه‌ها دوست دارند کارهای هنری انجام دهند. کاغذ و وسایل نقاشی در اختیار آنها قرار دهید و از‌ آنها بخواهید، داستانی درباره یک روز تابستانی بنویسند و آن را نقاشی کنند. می‌توانید برای جذابیت بیشتر، نقاشی گروهی بکشید و روی یک مقوای بزرگ با کمک هم یک نقاشی بکشید.

ساخت کاردستی برای بچه‌ها جذابیت دارد و در کنار آن می‌توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند. می‌توانید یک شخصیت پسر یا دختر روی مقوا بکشید و دور آن را با قیچی ببرید. سپس با کاغذهای رنگی لباس، کفش، کلاه آفتاب‌گیر و عینک آفتابی برایش درست کنید و البته راه‌های مراقبت از پوست در برابر آفتاب را هم به فرزندتان بیاموزید

نمایش عروسکی بازی کنید: شخصیت‌های داستان می‌توانند عروسک‌های فرزندتان یا نقاشی‌هایی که کشیده‌اید و دور آن را بریده‌اید، باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده‌دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه‌ها می‌ماند.

لباس‌های قشنگ بپوشید و عکس یادگاری بگیرید.

بازی‌های سرگرم کننده و دسته جمعی انجام دهید:  مثلا همه با هم پازل درست کنید و یا از یکی از بچه‌ها بخواهید درباره یک شی در اتاق بدون اینکه نام آن را ببرد، توضیح بدهد. بعد از بقیه بچه‌ها بخواهید حدس‌های خودشان را در این باره روی کاغذ بنویسند و هر کس درست حدس زد، به او فرصت دهید دفعه بعد او درباره یک شی توضیح بدهد. می‌توانید بیست سوالی بازی کنید و توضیحات را در قالب سوال از هم بپرسید.

بچه‌ها را یک جا جمع کنید و برای‌شان قصه بگویید. می‌توانید قصه‌ای جدید یا قصه‌‌های مورد علاقه آنها را تعریف کنید.

بازی با سایه‌ها برای بچه‌ها لذت‌بخش است. چراغ‌های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال مختلف بسازید. از بچه‌ها هم بخواهید در این کار شرکت کنند.

می‌توانید چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن فرزندتان تهیه کنید و در روزهایی که مجبورید چند ساعت در خانه بمانید، از فرزندتان بخواهید یکی از آنها را انتخاب و تماشا کند.

بچه‌ها را تشویق کنید اتاق‌شان را مرتب کنند:  معمولا بچه‌ها علاقه‌ای ندارند که اتاق‌شان را تمیز کنند، اما شما می‌توانید این کار را برای‌شان جذاب کنید. مثلا زمان بگیرید که چه‌قدر طول می‌کشد تا اتاق‌شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاق‌شان مرتب شد، برای آنها جایزه‌ای در نظر بگیرید و تشویق‌شان کنید.

با کمک بچه‌ها خودتان خمیر بازی درست کنید:  می‌توانید یک فنجان آرد، یک سوم فنجان آب و یک دوم فنجان نمک را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در صورت لزوم آب یا آرد به میزان کم اضافه کنید تا غلظت آن طوری شود که به راحتی بتوان با آن اشکال مختلف ساخت و در ضمن به دست نچسبد. با استفاده از این خمیر، بچه‌ها می‌توانند به راحتی بازی کنند و شکل‌های مورد علاقه‌شان را بسازند و بعد از خشک‌ شدن، آنها را رنگ کنند.

بچه‌ها نقاشی با انگشت را دوست دارند. می‌توانید خمیرهای رنگی درست کنید تا با آن نقاشی برجسته آماده کنند. برای تهیه این خمیر؛ نصف فنجان نشاسته را در یک فنجان آب سرد حل کنید. بعد سه فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا دو مرتبه به جوش بیاید. خوب آن را به هم بزنید و وقتی شفاف و کمی غلیظ شد، آن را از روی حرارت بردارید و پودرهای رنگی به آن اضافه کنید. وقتی این خمیر خنک شد، بچه‌ها می‌توانند با آن نقاشی کنند.

از بچه‌ها بخواهید تمام عروسک‌های ریز و اسباب‌بازی‌های کوچک خودشان را یک جا جمع کنند و بعد با همه آنها یک شهر کوچک بسازند.

چند لیوان آب را کنار هم بچینید. بعد در هر کدام مقدار متفاوتی آب بریزید. حالا اگر با قاشق به هر لیوان ضربه بزنید، صدای خاصی می‌دهد. می‌توانید با هم آهنگ بزنید و شعر بخوانید.

آلبوم‌های عکس را بیاورید و با هم عکس‌ها را ببینید و درباره خاطرات آن با هم صحبت کنید.

خاطرات قدیم خانوادگی را برای بچه‌ها تعریف کنید و به آنها بگویید وقتی بچه‌ بودید، در تعطیلات تابستانی چه کارهایی انجام می‌دادید و چه‌طور خودتان را سرگرم می‌کردید.

از بچه‌ها بخواهید یک شغل انتخاب کنند. مثلا پزشک، پرستار، معلم یا آتش‌نشان شوند و شما هم نقش بیمار یا شاگرد آنها را بازی کنید

بچه‌ها بازی با حباب را خیلی دوست دارند. می‌توانید در یک ظرف کوچک کمی آب صابون درست کنید و با یک نی حباب بازی کنید.

بدلیجات و لوازمی را که قدیمی شده، جایی نگه‌ دارید و از بچه‌ها بخواهید با ترکیب آنها وسایل تزیینی جدید درست کنند. این کار به خوبی بچه‌ها را سرگرم می‌کند.

در این روزها حتی می‌توانید مهارت‌های لازم را به بچه‌ها بیاموزید. کمی خیاطی به آنها یاد بدهید. مثلا به آنها یاد بدهید، اگر دکمه لباس‌شان کنده یا جوراب‌شان پاره می‌شود، چه‌طور آن را بدوزند.

از آنها بخواهید به یکی از افراد خانواده، دوستان یا معلم‌شان نامه دوستانه بنویسند. به آنها یاد بدهید که چه‌طور یک نامه دوستانه بنویسند.

کتاب‌های درسی و وسایل کمک آموزشی را جمع کنید، به جای آن‌ها در کتابخانه اتاق فرزندتان انواع کتاب‌های داستانی، رمان، تخیلی، نوار و سی‌دی‌های قصه بگذارید. طبق برنامه‌‌ای نامحسوس، فرزند شما می‌تواند کتابدار کتابخانه خودش شود. زمانی را در هفته به قصه‌گویی، تخیل‌پردازی و کتابخوانی اختصاص دهید تا معلومات و دانش او بالا رود.

 

چنانچه مایل هستید در تابستان ساعتی را برای آموزش به فرزندتان اختصاص دهید، آموزش را خودتان برعهده بگیرید. زمانی را در روز به آموزش زبان، کامپیوتر، قرآن، نقاشی، شطرنج و… اختصاص دهید تا نظاره‌گر پرورش قدرت بیان و خلاقیت دلبندتان باشید.

  تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی سلامتی بچه‌ها را تضمین می‌کند. بنابراین اختصاص دادن ساعتی در هفته به این امر مفید خواهد بود. در منزل می‌توان حرکات کششی و جهشی ساده را انجام داد. شما حتی می‌توانی ساعتی را در حیاط منزل با فرزندتان پیاده‌روی کنید تا سلامتی قلب و عروق شما و فرزندان‌تان تضمین شوند. اگر حیاط ندارید، برای عصرگاه یک برنامه پیک‌نیک به یکی از بوستان‌های اطراف منزل بچینید.

•  شاید در طول سال قصد داشته‌اید کاردستی زیبایی با همکاری فرزندتان برای تزئین اتاقش تهیه کنید، ولی زمان کافی نداشته‌اید. تعطیلات تابستان بهترین وقت است. با توجه به نوع چیدمان اتاق فرزندتان، چند کاغذ رنگی، چسب و قیچی و انواع ماژیک تهیه کنید. در گوشه‌ای از اتاق روی دیوار، کلاژ فصل تابستان یا شخصیت کارتونی موردعلاقه‌اش را تهیه و نصب کنید. به عنوان مثال روی کاغذهای رنگی تصویر دلخواه را ترسیم کرده و با ماژیک‌های رنگی، آن را تزئین کنید. سپس آن را برش زده و در محل موردنظر نصب کنید.

• با چند تکه چوب و تخته سه‌لایی، می‌توانید اشکال ساده و زیبایی با ابتکار و خلاقیت خود و فرزندتان تهیه کنید. یک چارچوب ساده با چند تکه چوب، به عنوان قاب عکس یا استفاده از چند قطعه چوب و مقوا برای ساخت جعبه‌ای برای خودکار رومیزی، وسایل جالب و ساده‌ای هستند که اوقات تابستان را به خوبی دلنشین می‌کنند.

با توجه به سن فرزندتان، انواع بازی‌های فکری گروهی یا فردی، حل پازل، معما و جدول و حتی انجام آزمایش‌های عملی ابتدایی در خانه می‌تواند بهترین سرگرمی برای پرورش نبوغ و استعداد فرزندتان در محیط گرم و صمیمی منزل باشد

  • •  تهیه انواع عروسک‌ها و آموزش آن‌ها به فرزندتان می‌تواند جالب و هیجان‌انگیز باشد. مثلا از وسایل دورریز و غیرقابل استفاده می‌توان بهترین اسباب‌بازی‌ها را ساخت.

 کودکان به کارهای عملی علاقه خاصی نشان می‌دهند، می‌توان آن‌ها را در تهیه کیک ساده عصرانه یا آبیاری و کاشت گل‌های آپارتمانی سهیم کرد. با آزادی کاملی که به آنها می‌دهید کنجکاویشان ارضاء خواهد شد. اگر در سن کودکی یا در سال‌های دبستان هستند انواع مختلف خمیر و گل را از مغازه تهیه کنید. کافی است که آن‌ها را تشویق کنیم تا تخیل و افکارشان را به صورت عملی اجرا کنند.

 با توجه به سن فرزندتان، انواع بازی‌های فکری گروهی یا فردی، حل پازل، معما و جدول و حتی انجام آزمایش‌های عملی ابتدایی در خانه می‌تواند بهترین سرگرمی برای پرورش نبوغ و استعداد فرزندتان در محیط گرم و صمیمی منزل باشد.

بازدید کل : 1,523 - بازدید امروز : 1