قاشق و چنگال کودک، انتخاب بهترین‌ها!

قاشق و چنگال کودک، انتخاب بهترین‌ها!

کودک هرچه بزرگ‌تر می‌شود نیاز به استقلال بیشتری دارد و دلش می‌خواهد کارهای بیشتری را خودش به تنهایی انجام دهد. اولین چیزی که کودک در حال رشد دوست دارد امتحان کند غذا خوردن،‌ لباس پوشیدن و مسواک زدن است. کودکان معمولا بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی شروع به استفاده از ابزارهای مختلف برای غذا خوردن می‌کنند.

با قاشق شروع کنید

کودک را با قاشق آشنا کنید. هرچه زودتر این کار را انجام دهید او زودتر درک می‌کند که کارد و چنگال و قاشق جزوی از وعده غذایی است. این کار را می‌توانید از ۶ ماهگی که کودک خوردن غذای کمکی را شروع می‌کند،‌ انجام دهید. کودک را تشویق کنید که از کارد و چنگال استفاده کند. این کار را در سه مرحله انجام دهید. اول از همه باید قاشق دست او دهید. بعد از آن چنگال و بعد در نهایت چاقو را به او نشان دهید.

از شلوغی استرس نگیرید

اول از همه در این فرایند نباید استرس داشته باشید چون تا کودک با این وسایل آشنا شده و بتواند روش درست به دست گرفتن هرکدام از آنها را یاد بگیرد، زمان نیاز است. نگران نباشید اگر کودک در میانه راه از استفاده از قاشق صرفنظر کند و بخواهد با دست غذا را امتحان کنید. این فرایند تدریجی است و باید صبور باشید.

وسایل هیجان‌انگیز بخرید

برای این‌که کودک را تشویق به استفاده از کارد و چنگال کنید بهتر است از انواع خوش آب و رنگ که شخصیت‌های کارتونی در آن‌ها به کار رفته استفاده کنید. کارد و چنگال پلاستیکی می‌تواند ایده خوبی باشد. او را راحت روی صندلی غذا بگذارید و در وضعیت قاشق و چنگال را به دستش دهید که آرام است و گریه و بدخلقی نمی‌کند. اگر او ناراحت باشد نمی‌تواند در دست گرفتن این وسایل نتواند مدیریت لازم را داشته باشد.

با بازی تمرین کنید

کافی است یک خاله بازی راه بیندازید و با عروسک‌هایی که دارید ترتیب یک ضیافت را با کوچولوی‌تان بدهید. به او و عروسک‌هایش با قاشق و چنگال و کارد غذا تعارف کنید. از او نیز بخواهید این کار را انجام دهد. این کار به هماهنگی چشم و دست هم کمک می‌کند. یادتان باشد در فرایند یادگیری استفاده از قاشق و چنگال باید به کودک اجازه دهید امتحان کند. می‌توانید در ابتدا که خودتان با قاشق به او غذا می‌دهید یک قاشق هم به دست او دهید تا کم کم موتور حرکتی او هم راه بیفتد. یادتان باشد مقدار کمی غذا در قاشق بگذارید تا او بتواند با موفقیت آن را به دهان بگذارد.

کودک را درگیر کنید

از کودک بخواهید میز را بچیند و با او درباره کاربرد هرکدام از وسایلی که روی میز قرار دارد صحبت کنید و بگوید قاشق برای خوردن برنج و سوپ است و با کارد باید غذاها را ببرید. به این ترتیب کودکان بسیار کوچک هم خیلی سریع می‌توانند کاربرد این وسایل را یاد بگیرند.

برایش مثال بزنید

غذای کودک را به تکه‌های کوچک ببرید و به او نشان دهید هرکدام را چطور به چنگال می‌زنید. حتما بنشینید و غذا بخورید تا او بتواند غذا خوردن شما را تماشا کند. کودک‌تان عاشق تقلید از شماست. برای شروع می‌توانید از پوره سیب‌زمینی استفاده کنید.

از ابزار درست استفاده کنید

در حالی که کودک در حال یادگیری استفاده از قاشق و چنگال است، به هیچ عنوان به او قاشق و چنگال بزرگسالان را ندهید چون این وسایل سنگین است و از فلزات سنگین تهیه شده و می‌تواند به دندان و لثه کودک آسیب برساند. ضمن اینکه دایره مانور کودک با این وسیله محدود می‌شود. به همین دلیل بهتر است از انواع پلاستیکی استفاداه شود تا هم سبک باشد و هم به راحتی در دست گرفته شود.

بازدید کل : 1,495 - بازدید امروز : 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *