وقتی مادربزرگ پرستار بچه می شود!

وقتیمادربزرگ پرستار بچه می شود!

وقتی که بستگان کودک به جای پدر و مادرش از او مراقبت میکنند، مسلما در کاهش هزینه ها و ایجاد روابط عاطفی بهتر و بیشتر بین افراد یک خانواده (عمه، خاله، مادربزرگ، پدربزرگ و…) گام بزرگی برداشته میشود. خوب بودن و یا خوب نبودن این مسئله بستگی به شرایط دارد. پدر و  مادری که مجبور هستند هر دو در ساعات معینی در محل کارشان حضور یابند، باید برای مراقبت از کودکشان یا از مهد کودکها و یا پرستارهای کودکان استفاده کنند و یا از یکی از اطرافیان کودک درخواست کمک نمایند.

مسلما وضعیت دوم برای کودک مناسبتر و بهتر است چرا که کودک قبل از شروع این دوره، آنها را بارها و بارها دیده است و تا حدود زیادی به آنها خو گرفته است بنابراین بودن در کنار آنها در طول روز برایش راحتتر از حضور فردی غریبه و ناآشناست. کسی که مسئولیت مراقبت و نگهداری از کودک در نبود والدینش را به عهده میگیرد، باید توانایی انجام اینکار را داشته باشد.

مزایا و معایب استفاده از بستگان برای مراقبت از کودک

توقعات خود را از همان روز نخست بگویید، هرچه از نظم، بهداشت، ایجاد امنیت بیشتر و… انتظار دارید را بگویید. آیا در نظر دارید که به کودکتان غذای خاصی داده شود؟ آیا می خواهید که مرتبا پوشکش تعویض شود؟ چه نوع اسباب بازیهایی برای مشغولیت کودکتان انتخاب میکنید؟ و بسیاری موضوعات دیگر که باید از همان ابتدای امر مشخص شوند.

لیستی از بایدها و نبایدها را از همان ابتدا مشخص کنید

اگر نمیخواهید که کودکتان به پارک و یا حتی خارج از خانه رود، آن را بگویید. اگر پزشک متخصص فرزندتان تشخیص داده است که به دلیل حفظ سلامت دندانها، آب میوه به کودکتان داده نشود شما نیز آن را به فرد مورد اطمینان خود برای اینکار بگویید. خودتان نیز در این باره انعطافپذیری داشته باشید و سعی کنید انتظاراتی به جا و معقول از او داشته باشید.

قرار است مراقبت و نگهداری از کودک در خانه چه کسی باشد؟

منزل خودتان را برای اینکار در نظر دارید یا منزل فامیلتان را انتخاب این مورد کاملا وابسته به شرایط موجود است. برخی دوست دارند در منزل خودشان از کودک مراقبت کنند چرا که در آنجا احساس راحتی بیشتری میکنند و برخی توضیح میدهند این کار در منزل شما صورت گیرد چرا که در آنجا لباس و وسایل بیشتری در اختیار دارند. در مورد اینکه آیا میخواهید مبلغی را بابت اینکار به او پرداخت کنید و مدتزمانی که باید از کودک نگهداری کند، صحبت کنید، فامیل بودن دلیل بر آن نیست که به او بابت زحمتی که میکشد، پولی تعلق نگیرد.

اگر میخواستید فرزندتان را به یک غریبه بسپارید مسلما علاوه بر هزینه ها، نگرانیهای بیشتری نیز داشتید، باید مدت زمان مربوط به پرستاری از کودک در هر روز مشخص شود. فراموش نکنید که هر کسی نیاز به زمان استراحت دارد پس باید به او نیز فرصتی دهید تا کمی استراحت کند و انرژی به دست آورد.

بازدید کل : 730 - بازدید امروز : 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *