سیستم آموزشی پیش دبستانی و مهد کودک در استرالیا

در استرالیا همانند سایر کشورها مهد کودک ها براى رفع نیازهاى مختلفى بوجود آمده اند که مهمترین آن نگهدارى از کودکان مى باشد، از آنجایى که تعداد زیادى از مادران شاغل هستند وجود مهد ضرورت ویژه اى دارد. مهدکودکها به دو شکل دولتى وخصوصى هستند که از کودکان شیرخوار تا سن ورود به مدرسه که پنج سالگى است پذیرایى مى کنند.

خدمات به کودکان در موسسات مختلفى به شرح زیر ارائه میگردد:

Family day care: دراین مرکز تعداد محدودى کودک که حداکثر هفت کودک در سنین مختلف اند در منزل شخصى فردى که داراى صلاحیت مى باشد و دوره هاى مخصوص رو گذرانده نگهداری می شوند که البته زیر نظر سازمان خاصی کنترل می گردد.

Child care: از کودکان ۶ هفته تا ۵ ساله از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۶ بعد از ظهر نگهداری نموده و صبحانه، ناهار و میان وعده سرو می گردد. در این مرکز هدف اصلی نگهداری کودک می باشد ولی علاوه بر آن کودکان تحت آموزش قرار می گیرند.

Kindergarten: برای کودکان ۳ تا ۵ سال می باشد که کودکان جهت آموزش برای ساعت محدودی پذیرفته می شوند و هدف اصلی آن آموزش کودکان و آماده سازی آنها برای مدرسه می باشد.

لازم به ذکر است کلیه پرسنلی که با کودکان کار می کنند باید دوره Child Care که شامل دو مرحله:

۱- Certificate III که به مدت ۶ ماه می باشد

۲- Diploma که مدت این دوره یک سال است را بگذرانند که در این دوره ها فرد را از نظر روانی و علمی برای کار با کودک آماده می نمایند و سیستم آمورشی در همه مؤسسات یکسان بوده و تحت نظر دولت استرالیا تحت عنوان National Quality Framework اجرا می گردد.

بازدید کل : 694 - بازدید امروز : 1