۵ قانون نظافت، که هر کودکی باید یاد بگیرد

۵ قانون نظافت، که هر کودکی باید یاد بگیرد

کودکان منبع شلوغی در خانه هستند، بنابراین برای جلوگیری از این به‌هم‌ریختگی و حتی آماده کردن کودک برای زندگی آینده‌ی خود چه می‌توان کرد؟

همیشه برای او مثال خوبی باشید

عادت مرتب بودن و تمیزی چیزی است که کودکان می‌بینند و یاد می‌گیرند. هر زمان که حس کردید کودک شما به‌اندازه‌ی کافی بزرگ‌شده است تا بتواند این مسائل را درک کند برای او مثال‌هایی بزنید مثلاً بگویید ” مامان هرروز اسباب‌بازی‌ها را مرتب می‌کند زیرا با این کار پای من روی آن‌ها نمی‌رود و خراب نمی‌شوند

 “

به آن‌ها یاد دهید درست مثل ما، وسایل نیز خانه دارند

” هرچیزی خانه‌ای دارد و با دانستن خانه‌ی آن‌ها هربار پس از استفاده راحت و سریع می‌توانید آن‌ها را در جای خود قرار دهید. ” در سن مناسب می‌توان برای وسایل برچسب‌گذاری کرد تا به کودک در پیدا کردن جای آن کمک کرده و در کنار آن مهارت خواندن او را تقویت کنید.

یک تقویم یا لیست مناسب سن کودک فراهم کنید

اغلب مدارس به کودکان تقویم یا برنامه‌ی هفتگی می‌دهند و شما می‌توانید از آن‌ها کمک گرفته تا برای کودک خود برنامه‌ای آماده کنید که کارهای خود را در آن یادداشت کند. هرگاه کاری است که کودک شما باید انجام دهد آن را روی کاغذ نوشته و پس از اتمام کار در کنار آن تیکی بزنید تا کودک با دین کار انجام‌شده احساس رضایت کند.

برنامه و روالی منظم برای نظافت داشته باشید

هرروز عصر از کودک خود بخواهید تا در مرتب کردن اسباب‌بازی‌ها به شما کمک کند. زمان برگشت از مدرسه وقتی عالی است تا به کودک خود مرتب کردن لباس‌ها را یاد دهید.

صبور باشید. کودکان در نظافت به‌دقت شما نیستند

مگر اینکه کودکی دارید که علاقه‌ی زیادی به جارو کشیدن دارد! ما می‌توانیم چیزهای زیادی را به کودکان یاد بدهیم اما تا زمانی که کمی بزرگ‌تر شوند و مقداری مسئولیت بپذیرند آن‌ها را خیلی خوب اجرا نخواهند کرد. بااین‌وجود باید به آموزش به کودک خود ادامه داده و این عادات را در او تقویت کنیم و منتظر دیدن نشانه‌های یادگیری در او باشیم.

بازدید کل : 4,031 - بازدید امروز : 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *