5 مهارت ریاضی برای اینکه کودک شما برای مهد کودک آماده شود

مقاله زیر در مورد تحقیق گروهی از روانشناسان در حوزه کودک در باره مهارت ریاضی کودک می باشد که در ایات مریلند آمریکا انجام شده است.

والدین نقش مهمی در آموزش ریاضی اولیه فرزندان خود دارند. آنها نه تنها می توانند اسباب بازی ها و بازی های مربوط به ریاضیات را تهیه کنند ، بلکه به عنوان الگوهایی نشان می دهند که چگونه ریاضیات در فعالیت های روزمره استفاده می شود.

کودکانی که والدین خود را در حال انجام امور ریاضی روزمره می بینند بیشتر درگیر فعالیتهای ریاضی هستند. این ، به نوبه خود ، مهارت های ریاضی اولیه را ایجاد می کند ، که به عنوان پایه ای برای یادگیری بعدی است و تاثیر بسزایی در مهارت ریاضی کودک دارد.

5 مهارت ریاضی برای اینکه کودک شما برای مهد کودک آماده شود

5 مهارت ریاضی برای اینکه کودک شما برای مهد کودک آماده شود

ما به عنوان محققانی که رشد ریاضیات کودکان را مطالعه می کنند ، معتقدیم پنج مهارت ریاضی وجود دارد که کودکان باید در ابتدای مهد کودک داشته باشند. فرصت های یادگیری این مهارت ها در همه جا وجود دارد – و فعالیت های ساده و لذت بخشی وجود دارد که والدین می توانند منجر به پرورش این مهارت ها شوند.

این به کودکان کمک می کند واژگان و مهارت های متناسب با سن را که برای یادگیری ریاضی لازم است ، در حالی که درگیر می شوند و سرگرم می شوند ، کسب کنند.

 

1. شمارش و کاردینالیته و تاثیر آن بر مهارت ریاضی کودک

با توجه به کالج و استانداردهای آماده شغل در ایالت ما ، مریلند ، انتظار می رود کودکان قبل از شروع مهد کودک مهارت های ساده شمارش را نشان دهند. این مهارت ها شامل شمارش تا ۲۰ است. سفارش کارت شماره؛ شناسایی بدون احتساب تعداد موارد در یک مجموعه کوچک ؛ و درک اینکه مقدار صرف نظر از چیدمان مجموعه ای از اقلام تغییر نمی کند.

کودکان همچنین باید کاردینالیته را یاد بگیرند. این بدان معنی است که آنها باید درک کنند که آخرین مورد شمارش شده نشان دهنده تعداد موارد موجود در مجموعه است.

شمارش و کاردینالیته می تواند به راحتی در زندگی روزمره ادغام شود. کودکان می توانند هنگام تمیز کردن یا شمردن چند قدم برای رفتن از آشپزخانه به اتاق خواب ، اسباب بازی های خود را بشمارند. والدین می توانند اعداد موجود در ساعت یا تلفن را نشان دهند.

در فروشگاه مواد غذایی ، والدین می توانند از کودکان بخواهند هنگام خرید شماره پیدا کنند. در ماشین ، والدین می توانند بچه ها را بخوانند که شماره پلاک ها را بخوانند یا ماشین های عبوری را حساب کنند. والدین باید بپرسند ، “چند نفر؟” پس از شمارش کودک ، برای تقویت ایده کاردینالیته.

بازی های رومیزی مانند Trouble ، Hi Ho Cherry-O و Chutes and Ladders راه های مفید و سرگرم کننده ای برای مهارت های شمارش و کاردینالیته هستند. از کودکان بخواهید وقتی نوبت خود را می گیرند شماره را روی قالب یا چرخان مشخص کنند و هنگام حرکت قطعه خود را با صدای بلند بشمارند. بازی های فعالی که شامل شمارش با صدای بلند می شوند – مانند طناب پرشی ، اسکروچ یا کف زدن – این مهارت ها را نیز تقویت می کنند.

 

2. عملیات و تفکر جبری

از کودکان مهد کودکان انتظار می رود که با استفاده از اشیا ، مسائل جمع و تفریق ساده را حل کنند.

والدین می توانند هنگام انجام کارهای روزمره ، کودکان را وادار به انجام مسائل ساده ریاضی کنند. به عنوان مثال ، آنها می توانند هنگام تنظیم میز برای شام ، از کودکان بخواهند که تعداد بشقاب یا ظروف صحیح را بیرون بیاورند. به یاد داشته باشید ، کودکان زبان ریاضی موارد را می شنوند. والدین می توانند سوالاتی مانند “چند بشقاب دیگر نیاز داریم؟” بپرسند.

در طول بازی ، والدین می توانند از اسباب بازی ها استفاده کنند و جملاتی از جمله: “من می خواهم یکی از اتومبیل هایم را به شما بدهم. بیایید تعداد ماشین های شما را الان حساب کنیم.” آهنگ ها و قافیه هایی که شامل شمارش معکوس یا شمارش معکوس هستند ، مانند Five in the Bed یا Teasing Mr. Crocodile ، همچنین می توانند برای آموزش جمع و تفریق زودهنگام مفید باشند.

توصیه میکنیم مطلب مهارت های سواد آموزی قبل از یادگیری حروف الفبا را نیز مطالعه نمایید.

 

3. اعداد و عملیات در پایه ۱۰

کودکان باید درک کنند که عدد “ده” از ۱۰تا “یک” تشکیل شده است.

شمارش انگشتان دست و پا  راهی عالی برای تأکید بر اعداد از یک تا ۱۰ است. به خصوص پول ، سکه ، یک روش عالی دیگر برای تأکید بر پایه ۱۰ است. والدین می توانند با استفاده از سکه ها با فرزندان خود در فروشگاه بازی کنند و از آنها بخواهند با مقادیر مختلف اسباب بازی بخرند. از سکه ها در حین بازی ، آنها می توانند در مورد اینکه چند اسباب بازی می توانند با ۱۰ سنت خریداری کنند صحبت کنند.

 

4. اندازه گیری و داده ها و تاثیر آن بر مهارت ریاضی کودک

از کودکان مهد کودکان انتظار می رود که اشیا  را بر اساس ویژگی های آنها – مانند شکل ، رنگ و اندازه – مرتب کنند یا ویژگی طبقه بندی اشیا را مشخص کنند. همچنین انتظار می رود که آنها اشیا را با برخی از ویژگی های قابل اندازه گیری مانند بزرگتر به کوچکتر سفارش دهند.

در آشپزخانه ، کودکان می توانند آزمایش اندازه گیری را با استفاده از قاشق یا لیوان شروع کنند. کودکان می توانند ظروف ، لباس های شسته شده یا اسباب بازی را همانطور که دور می گذارند مرتب کنند. بازی های کارت و تاس ، مانند War ، برای صحبت در مورد اندازه اعداد مفید هستند. علاوه بر این ، چندین بازی مرتب سازی ارزان قیمت ، مانند Ready Sets Go یا Ready Set Woof ، به صورت تجاری در دسترس هستند.

علاوه بر این ، مهد کودک ها باید بتوانند اشیا را مقایسه کنند و از زبانی مثل بیشتر یا کمتر از ، طولانی تر یا کوتاه تر ، سنگین تر یا سبک تر استفاده کنند. والدین می توانند با استفاده از این کلمات برای مقایسه تأکید کنند. هنگامی که کودکان در انجام وظایف کمک می کنند ، والدین می توانند سوالاتی مانند “آیا می توانید بزرگترین کاسه را به من بدهید؟” یا “آیا می توانید چنگال های کوچکتر را روی میز قرار دهید؟” بپرسند.

 

5. هندسه

مهارت های هندسه اولیه شامل نامگذاری و شناسایی اشکال دو بعدی مانند دایره ها ، مربع ها و مثلث ها است. کودکان همچنین باید بدانند که اشکال در اندازه ها ، جهت ها و ابعاد مختلف مشابه هستند. کودکان باید بتوانند تشخیص دهند که یک دایره مانند یک کره است و از نامهای غیررسمی مانند “جعبه” و “توپ” برای شناسایی اشیاء سه بعدی استفاده می کنند.

والدین می توانند توجه کودکان را به اشکال موجود در محیط جلب کنند. در هنگام پیاده روی ، والدین می توانند اشاره کنند که چرخ های دوچرخه یا خودروها دایره هستند و سپس از کودکان بخواهند که حلقه های دیگر را در محیط پیدا کنند. بازی های موجود در بازار مانند Perfection یا Tangrams می توانند به کودکان کمک کنند تا اشکال ساده و پیچیده تری را شناسایی کنند. پازل ، بلوک و Legos یکی دیگر از راه های عالی برای کمک به ایجاد مهارت های اولیه فضایی است.

ترجمه توسط تیم مهدکودک.کام

بازدید کل : 732 - بازدید امروز : 1